A rendszerváltás időszaka a magyar filmgyártásban számos különleges és érdekes alkotást eredményezett. Ilyen a talán egyetlen magyar cyberpunk mozi, a Monory Mész András által rendezett Meteo is.
A térben is időben el nem helyezhető, indusztriális környezetben játszódó történet forgatókönyvét Bereményi Géza és Monory Mész András közösen írták. Néhol szürreális betétekkel tarkított, képregényszerűen megrajzolt filmes világ a Tetsuo japán kult mozi környezetét idézi, pontosabban idézné, mert a egy évben készült a két alkotás. Köd, füst és lepusztultság, kellemetlen álmaink világa jelenik a filmkockákon.
Ebben a világban, egy lerombolásra szánt csarnokrendszerben él Eckerman (Kistamás László), a meteorológus, Berlioz (Eperjes Károly) egy hiperaktív szélhámos életművész, és Verő (Varga Zoltán), aki inkább a kis csapat ereje, mint esze. Eckerman, akit álmodozó természete és szakmája miatt Felhőcskének hívnak kidolgoz egy csalhatatlan nyerő szisztémát lóversenyre, ami mindhármukat gazdaggá tehetné. Ha a sors közbe nem szólna…
A film leforgatását nyilván a 80-as évek végének politikai nyitása tette lehetővé, korábban a kultúrpolitika nem engedélyezett volna egy meglehetősen nyomasztó képi világú anti-utópiát a mozikba kerülni. Eredeti vállalkozásról volt szó, a film teátrális allegóriája az átmenetre készülő társadalom mély dekonstruktivitásának és nihiljének. Nem poszt-apokaliptikus film, itt a kataklizma még előttünk áll: az értékek pusztulása lassú és elhúzódó, mint a rendszerváltás volt Magyarországon. Az ábrázolt embertípusok archeotípusok: a befutottak, az örök túlélők, a potyautasok és minden változás vesztesei, a menthetetlen idealisták. Nem a felbomlott társadalmi rend a kihívás a szereplőknek, hanem az önmagunk által teremtett mikrovilág életképességének fenntartása. Itt számos világ él párhuzamosan egymás mellett, a meteorológiai állomás csillogása mellett szánalmasnak hat a gyártelep lepusztultsága, high-tech diszkó áll szemben a templom romosságával. Átjárás ugyan létezik a világok között és vannak kitörési pontok is, de ezeket csak erkölcsi normáinkat levetkőzve találhatjuk meg, a purgatóriumot megjárva.
A rendszerváltás környékének egyik legfontosabb filmjében a kiváló alakítást nyújtó főszereplő trión kívül a fiatal Stohl András, Derzsi János és Esztergályos Cecília is feltűnik. A képi világhoz kiválóan illeszkedő ambient hangulatú zenét Másik János és Szemzö Tibor szerezte. A stáb szinte minden tagja említést érdemelne, de Szabó Gábor operatőrt és a művészeti rendező Zsótér Lászlót különösen figyelemre méltót alkotott. A filmbeli underground klub színpadán pedig feltűnik az 1980-as évek ikonikus zenei formációja, az A.E. Bizottság, feLugossy László vezetésével. A korba illeszkedő, de korát megelőzően profi munka a Meteo. Bőven marad bennünk kérdés a megtekintése után, ma szemmel nézve is és ez az igazán nagy filmek egyik ismérve. A film itt megnézhető (viszonylag elfogadható minőségben) azonban a MaNDA digitális filmarchívum által felújított változat idén a boltokba került és már DVD-n is elérhető.
A blogon a kommentelés szabályaiért kérem kattintson ide!
Keresd a privát Facebook blogomat is: 365 Nap
Ha tetszett az írás további filmekért és ajánlókért keress és like-olj minket a Facebook-on is, a friss posztokért kövess a Twitter-en vagy a Google Plus-on, videókért keresd és iratkozz fel a Youtube csatornánkra.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |