Az egyre bővülő és rendkívül szórakoztató Fortepan fotóarchívum segítségével összegyűjtöttem sok érdekes fotót a magyar mozi és filmgyártás múltjából.
Dombóváron az Ipartestület 1925-ben alapított mozgó színháza, a Kossuth Lajos utca 69. szám alatt. (1934)
Gyerekek a Ráday mozi matinéján 1938-ban. (Budapest, Ráday u.32)
Hírességek moziban 1940-ben: középen Bárdi Ödön színész rendező, Tolnay Klári színésznő, cigerettával Ráday Imre színész, színházi rendező, főiskolai tanár, rádiós műsorvezető Ráday Mihály édesapja.
Csoportkép a Corvin mozi bejáratnál 1940-ben, középen Simor Erzsi színésznő.
A hévízi Moziház (ma Bötös villa) 1940-ben. (Hévíz, Rákoczi u. 8.)
Vitéz Somogyváry Gyula (1929-ig Freissberger Gyula írói nevén Gyula diák) 1942-ben haditudósítást filmez. Az újságírói tevékenysége mellett publicista és országgyűlési képviselő Somogyváry előbb részt vett a fajvédő mozgalomban, majd antifasiszta és németellenes tevékenységéért a mauthauseni koncentrációs tábort is megjárta. A kistarcsai internálótáborból - ahova 1950-ben került az ÁVO jóvoltából - a fővárosba szállítása közben, szívrohamban halt meg 1953-ban.
Pihenő hölgy, a kezében lévő Mozi újság címlapján Szeleczky Zita színésznő 1943-ban.
Az ostrom utáni állapotok Budapesten 1945-ben. Az I. kerületi Hattyú utca, szemben a Budai Apolló mozi romjai mögötte a Széna téri épületek, balra a Hattyú utca 12.
Az előtérben Török Vidor a Filmhíradó operatőre Arriflex kamerával a kezében 1949-ben. (Újpest, Megyeri úti UTE pálya, Magyarország - Olaszország labdarúgó mérkőzés)
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
A Tátra mozi 1949-ben, már a kommunista hatalomátvétel után. (Budapest XX. kerület, Török Flóris utca 76.)
A Baross téri Capitol mozi a Keleti pályaudvar mellett a Verseny utcánál, 1955-ben.
A szétlőtt Vörös Csillag (1950 előtt Royal Apollo majd 1990-től Apollo mozi) illetve a Corvin mozi, valamint a forradalmi központként működött Mátra mozi 1956-ban.
Filmforgatás a Bem rakparton a Bem József térnél 1960-ban.
Makláry Zoltán és Páger Antal a Fűre lépni szabad című film forgatásán. Fekete pulóverben Makk Károly rendező, a kameránál Illés György operatőr. (Veszprém, 1960)
Filmforgatás az Erzsébet (akkor Lenin) körút - Dohány utca sarkán 1961-ben, a háttérben a Híradó mozi.
Dalos László újságíró, Pécsi Ildikó színművésznő és Kotnyek Antal fotós az Aranyember című film forgatási szünetében. (1962)
Szegedi Erika színművésznő, Makk Károly Az utolsó előtti ember című filmjének forgatásán 1962-ben.
A margitszigeti Vörösmarty kertmozi 1964-ben.
Schiffer Pál Balázs Béla-díjas magyar filmrendező, producer, forgatókönyvíró (többek között a Fekete vonat és a Cséplő Gyuri rendezője) 1966-ban egy forgatáson.
Andor Tamás operatőr a Kései rekviem című film forgatásán 1967-ben.
Bacsó Péter rendező a Harmadik nekifutás című film forgatásán Zsombolyai János operatőrrel 1973-ban.
Budapesti újságosbódé 1972-ben az Erzsébet (akkor Lenin) körút - Dohány utca kereszteződésében, a háttérben jobbra a Bástya mozi.
Az angyalföldi Dózsa filmszínház 1975-ben. (Budapest XIII. kerület, Róbert Károly körút 59/61.)
Egy igazi budapesti szépség 1976-ban a Május 1. mozi (ma Átrium Film-színház) előtt. (Budapest II.kerület, Margit körút akkor Mártírok útja 55.)
Erzsébet (akkor Lenin) körút, a Vörös Csillag (1950 előtt Royal Apollo majd 1990-től Apollo) mozi.
A blogon a kommentelés szabályaiért kérem kattintson ide!
Keresd a privát Facebook blogomat is: 365 Nap
Ha tetszett az írás további filmekért és ajánlókért keress és like-olj minket a Facebook-on is, a friss posztokért kövess a Twitter-en vagy a Google Plus-on, videókért keresd és iratkozz fel a Youtube csatornánkra.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |